Autor

Ondrej Zvozil

Mám 30 rokov a žijem v dedine Veľké Leváre na Záhorí. Hoci som vyštudovaný strojný inžinier a v tejto oblasti aj pracujem, mojim najväčším koníčkom je práve fotenie voľne žijúcich zvierat.

Záujem o prírodu a jej fotenie ma však nesprevádzal od detstva. Tomuto koníčku som sa začal venovať až v roku 2012, keď som si na svoje cyklovýlety po okolitých poľných cestách začal brať rodinný digitálny foťák, pretože občas som stretol nejakú zver a chcel som sa s tým ostatným pochváliť. Veľmi rýchlo som však prišiel na to, že na získanie kvalitnejšej fotky sa k zvieratám potrebujem viac priblížiť a začal som hľadať, ako na to. Vtedy som objavil české wildlife foto fórum, vďaka ktorému som spoznal tento krásny žáner a začal som rozlišovať mnohé druhy vtákov a cicavcov.

Po odporúčaniach skúsenejších fotografov som si začiatkom roka 2013 kúpil svoju prvú zrkadlovku Canon EOS 40D a krátko na to prvý teleobjektív Tamron SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USD. S touto kombináciou som mal hneď na prvej vychádzke, len pár stoviek metrov od domu, veľké šťastie na blízky prelet kane sivej. Hoci v súčasnosti mám už vyššie nároky, podarila sa mi fotka, ktorú považujem za zlomovú. Po tomto zážitku som tomuto žánru naplno prepadol. Začal som si svoje vychádzky plánovať, študovať si informácie o zvieratách, ktoré som chcel fotiť a maskovaný som čakal, než zvieratá prídu ku mne.

Kaňa sivá (Circus cyaneus): Canon EOS 40D + Tamron SP 70-300 mm f/4-5.6 Di VC USD @ 300 mm, 1/2500 s, f/6.3, ISO 500
21. 02. 2013, 16:45

Netrvalo dlho kým som zistil, že optická kvalita Tamron objektívu mi už nevyhovuje a ešte v septembri toho roku som investoval do bazárového objektívu Canon EF 400mm f/5.6 USM L. Bol to veľký skok v ostrosti a kresbe detailov na fotkách. Hoci tento objektív sa v súčasnosti považuje za veľmi zastaralý a v mnohých smeroch prekonaný, fotím s ním dodnes. Posledný výrazný skok v mojej technike nastal v roku 2019, keď som dožívajúci Canon EOS 40D vymenil za najvyšší model s APS-C senzorom Canon EOS 7D Mark II.

Ruka v ruke s fotením zvierat ide aj moja záľuba v horskej cyklistike, aj keď u nás na nížine je prívlastok horská skôr pre typ bicykla, ako profil terénu v ktorom sa pohybujem :) Drvivá väčšina mojich fotiek vzniká na polaich a v lesoch v okolí, kam dochádzam na bicykli.

Posledné roky som sa viac začal zaujímať o programovanie, čoho výsledkom je aj táto stránka. Zaujímam sa aj o elektroniku - konkrétne vývojovú platformu Arduino, s ktorou súvisa moje pokusy o navrhovanie a zostrojovanie rôznych elektro-mechanických pomôcok pre fotenie. Ak sa budem mať s čím podeliť, určite to nájdete v sekcii blog.