Blog

Blog >> Foto príbehy

Nečakaná kamarátka

Publikované: 27. 03. 2020 |  Zobrazené: 569× |  Komentované: 1× | Naposledy upravené: 04. 04. 2021

Od kedy som začal chodiť s foťákom do prírody, túžil som odfotiť líšku. Niekoľko rokov to bol pre mňa nedosiahnuteľný ciel. Striehol som, kedy sa u nás na jar budú kosiť lúky lebo som vedel, že vtedy je veľká pravdepodobnosť, že sa objaví líška ešte za svetla. No všetky pokusy boli márne. Len jedno ráno sa mi ju na čerstvo pokosenej lúke podarilo zbadať na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov. To bola prvá (živá) líška, čo som u nás videl na dennom svetle. Ako čas ubiehal, zažil som pár stretnutí s líškou, no väčšinou trvali len pár sekúnd. Buď som nebol pripravený na fotenie, alebo som foťák vôbec nemal. Šťastie sa na mňa usmialo až vo roku 2017.

Jeden májový podvečer mi po rutinnej ceste cez les volala priateľka. Len pred štvrť hodinou sme rozlúčili a každý sme šli na bicykli svojou cestou domov. S vystrašeným hlasom mi hovorila do telefónu: "Mňa naháňala líška!" Samozrejme som hneď vyhodnotil, že to je veľmi nepravdepodobné, že to pri jazde na bicykli určite zle videla. Ona ale trvala na svojom a ďalej mi opisovala, že z borovicovej mladiny vyšla na cestu len kúsok za ňou a išla jej smerom a po pár metroch zašla naspäť. Žiaden krvilačný útok to teda nebol, ale v tej chvíli som jej fakt závidel. Kiež by sa to stalo mne a mal by som pri sebe foťák.

Pár dní na to som sa vracal na bicykli rovnakou cestou. Na mieste kde sa vtedy mala objaviť líška som spomalil a v kútiku duše dúfal, že by sa mohla ukázať. Veľmi som tomu neveril, foťák som samozrejme pri sebe nemal. O to viac som bol prekvapený, keď za mnou na kraj cesty vyšla líška. V momente som schytil mobil a začal robiť video. Ani neviem prečo, asi aby som mal dôkaz. Zdržala sa len chvíľu, a potom zase zašla. Rovnaký scenár, ako mi opisovala priateľka.

Na druhý deň podvečer som išiel už "na istotu" - aj s foto batohom. Odložil som bicykel a s foťákom v ruke som pomaly kráčal. Na kamienkovú cestu po ktorej som šiel len pár metrov predo mňa vybehla líška. Zastal som a neveril som vlastným očiam. Zastavila asi len na sekundu, pozrela sa na mňa a mne sa podarila len jedna neostrá fotka. Vyzerala ako dospelá. Utekala niekde k hromade spílených borovíc, ktoré vedľa cesty čakali na odvoz. Potichu som sa približoval. Na hromade dreva niekto sedel. Starší pán, bez trička, so šiltovkou. Hneď som si pomyslel, že tam je za podobným účelom ako ja - pozorovať líšku. Zatiaľ som si ho veľmi nevšímal. Mávnutím ruky som ho pozdravil a pokračoval som v bezhlučnom približovaní.  Rozložil som statív na kraji cesty, upevnil foťák a všetkými zmyslami som prechádzal okolitú trávu. Zrazu som začul škrabot. Na kmeň len pár metrov odo mňa sa vyškriabalo líšča. Začal som cvakať.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/125 s, f/5.6, ISO 1600
20. 06. 2017, 20:46

Slnko už dávno zašlo za stromy, čo sú pre staré 40Dčko od Canonu už veľmi zlé podmienky na fotenie. V tej chvíli mi bolo jedno, že fotky budú extrémne zašumené. Dúfal som, že aspoň jedna bude ostrá. Po pár záberoch líšča odbehlo do vysokej trávy. Zbadal som, že tam sú dve. Alebo tri? Dve mladé a jedno staršie? Do dnes si nie som istý, koľko ich tam vlastne bolo. Pokúšal som sa fotiť aj cez vysokú trávu. Ona vlastne vôbec nebola až taká vysoká, to len tie drobné líščatá sa v nej strácali. Ešte chvíľu som bojoval s nedostatkom svetla, potom sa už líščatá vytratili. Jedno zmizlo v tráve, ďalšie odbehlo do borovicovej mladiny. Keď skončila akcia, začal som sa zhovárať s pánom na kope kmeňov. Volá sa Štefan. Dozvedel som sa, že sem chodí už niekoľko dní pozorovať toto úžasné divadlo. Len ticho sedí na vrchu a užíva si ich prítomnosť. Vraj chodia pravidelne pred západom. Niekedy aj so staršou líškou. Viac mi nebolo treba. Vedel som, že zajtra prídem tiež.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/640 s, f/5.6, ISO 640
26. 06. 2017, 19:29

Takúto užasnú príležitosť som si nemohol nechať len pre seba. Na druhý deň okolo piatej som bol na mieste aj s kamošom Matúšom. Neodolal ponuke na takmer isté stretnutie s líškami. Samozrejme, ako správni wildlife fotografi sme tentokrát nezanedbali ani maskovanie. Ja som bol pod sieťou, Matúš v podomácky vyrobenom 3D obleku. Vybrali sme si miesta ďalej od seba, aby sme pokryli väčšiu plochu, ale stále dosť blízko na to, aby sme mohli komunikovať. Nečakali sme ani pol hodinu a líška sa objavila. Tentokrát tá staršia. Fotili sme o dušu, ale bolo to náročné. Líška sa pohybovala tak blízko nás, že ju bol problém vtesnať do záberu. Z našej prítomnosti si vôbec nič nerobila. Niekedy bola pri nás takmer na dosah. Dokonca sme sa museli začať hýbať a rozprávať, aby sa trochu vzdialila. Fotenie sa rýchlo zmenilo na pozorovanie, lebo fotiť sa už veľmi nedalo. Svetla bolo stále dosť, ale líška sa motala stále len veľmi blízko, alebo bola za drevami mimo dáš dohľad.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 7D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/320 s, f/5.6, ISO 1000
22. 06. 2017, 19:57

Z borovicovej mladiny občas vykuklo aj menšie líšča. Podarilo sa mi ho azchytiť len na jednej fotke. Bolo oveľa viac plaché, ako jeho starší súrodenec. Samozrejme, to že sú súrodenci sme len tak usúdili. Matka by sa tak asi nesprávala. Navyše, asi pred mesiacom som len 100 metrov od tohto miesta našiel mŕtvu dospelú líšku. Až pri tomto fotení som si to spojil. Pomyslel som si, že to mohla byť matka týchto líščat. Ani sme sa nenazdali a začalo sa stmievať. Staršia líška sa striedavo vracala do mladiny za malým líščaťom a vychádzala na cestu. Malé líšča sa stále odmietalo nechať odfotiť. Na cestu vyšlo až keď sme mali zbalené foťáky, už bolo šero. To nám ale vôbec nevadilo. Čo-to sme odfotili. Obaja sme z tohto zážitku boli nadšení, ale zároveň sme mali zmiešané pocity ohľadom straty plachosti staršieho súrodenca. Domov sme sa vracali už takmer za tmy. Ešte v ten večer som upravil vybrané fotky.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/1000 s, f/5.6, ISO 640
26. 06. 2017, 19:19

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/125 s, f/5.6, ISO 500
01. 07. 2017, 20:13

K týmto líškam som chodil ešte niekoľko dní. Na líšku sa prišla pozrieť aj sestra, dokonca pricestoval kamoš až z Liptova. Hoci prvýkrát nás zahnala búrka, ďalší deň už nesklamal a obaja sme si odniesli niekoľko vydarených záberov.

Najbližšie som sa o tento zážitok podelil s priateľkou. Bol krásny západ slnka a ja som striedavo fotil a kochal sa. Líška sa nám dokonca začala motať okolo bicyklov odložených vedľa cesty v tráve, a ja som striehol, či nám nezačne hrýzť sedlá. Líška sa nám predvádzala ako modelka.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/1000 s, f/5.6, ISO 320
01. 07. 2017, 20:05

V jednej chvíli behala sem-tam a skúmala okolie, potom zase odbehla do mladiny a nachvíľu sme ju stratili. Za pár minút som ju videl zase na ceste, ako sa odzadu plíži k strnádke sediacej na ceste. Líške sa však nepodarilo priblížiť - strnádka včas odletela, ale mne sa podaril zaujímavý záber.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/200 s, f/5.6, ISO 800
01. 07. 2017, 20:18

Slnko už zachádzalo za stromy a na pár minút nastalo úplne čarovné protisvetlo, v ktorom som sa márne snažil zaostriť na líšku vo vysokej tráve. Bol som v nemom úžase, keď si zrazu sadla na vyvýšený peň a zapózovala. Boli to posledné sekundy slnečného svetla a mne sa podaril len jeden záber, ktorý si však cením najviac.

Líška hrdzavá (Vulpes vulpes): Canon EOS 40D + Canon EF 400mm f/5.6L USM @ 400 mm, 1/200 s, f/5.6, ISO 800
01. 07. 2017, 20:24

Kvôli povinnostiam som za líškami pár dní nemohol ísť. Keď som najbližšie išiel okolo už som líšky nezazrel. Od vtedy ubehlo už niekoľko rokov, no vždy, keď prechádzam na bicykli cez tieto miesta, pozerám na chodníčky na okraji borovicovej mladiny, či tam niektorú z nich nezazriem :)

Všetky fotografie

liska_protisvetlo1
liska_portret_0126_small
liska_vacsia1
liska_vacsia2
liska_portret1
liska_skrabanie_0092
liska_vtak
lisca1_small_sharp
lisca_mensi

Pridať komentár


Komentáre (1)

Ivan 18. 07. 2021 18:37:22
Krásny príbeh, skvelé obrázky.