Blog

Blog >> Foto príbehy

Pri uhynutej jelenici

Publikované: 16. 12. 2021 |  Zobrazené: 422× |  Komentované: 0× | Naposledy upravené: 16. 12. 2021

Koncom novembra som v lese objavil uhynutú jelenicu. Na uhynutú zver, ktorá ešte nie je úplne zožratá, narazím v priemere raz za rok. Je veľké lákadlo pre množstvo mrchožrútov, a skvelá príležitosť pre fotografa. Túto jelenicu som objavil podľa zápachu ktorý sa niesol lesom. Nebyť toho, nikdy si ju nevšimnem, keďže bola obkolesená hustou vegetáciou a popadanými stromami. Na takýchto miestach sa teleobjektívom fotiť nedá, no dnešná technika umožňuje fotiť aj na diaľku, napr. cez wi-fi.

A presne to som aj skúsil, foťák so širokoúhlym objektívom som nechal pri úhyne a ja som zaliezol do krytu v cca 50 metrovej vzdialenosti. V skutočnosti som tam tej techniky inštaloval viac, ale o 25 metrovom USB kábli a prepájaním foťáku s wi-fi routerom a power bankou možno niekedy napíšem samostatný článok :) Prišiel som krátko pred obedom a už cca hodinu po mojom príchode sa ukázal myšiak. Žiaľ, mal som ho stále len na kraji záberu a fotka, ktorú som si predstavoval sa mi nevydarila. Pridávam jediný záber, do ktorého sa myšiak len tak-tak vtesnal.

Jediná fotografia, v ktorej bol myšiak celý v zábere.
Myšiak hôrny (Buteo buteo): Canon EOS 7D Mark II + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD IF @ 17 mm, 1/100 s, f/4.0, ISO 400
20. 11. 2021, 14:10

Zdržal sa len pár minút a ja som si v duchu stále hovoril, nech sa posunie viac do stredu záberu. Myšiak si však trhal jedno sústo za druhým stále z rovnakého miesta a moje želanie ignoroval. Rozhodol som sa preto aspoň natočiť krátke video, keďže tam bola väčšia šanca, že zachytím niečo zaujímavé.

Na druhý deň som prišiel ešte po tme a v kryte som presedel takmer 8 hodín. Myšiak sa ukázal, no asi len na minútu. Čakal som, než sa "oťuká" no než som spravil 1. fotku tak zmizol a už sa nevrátil. Na mieste mám aj fotopascu, a pri kontrole som dodatočne zistil, že prišiel na olovrant ani nie pol hodinu po mojom odchode 
Žiaľ, kvôli povinnostiam som už ďalšiu príležitosť nemal, a po každonočných nájazdoch diviakov už z jelenice veľa neostalo. Zaujímavosťou pre mňa je, že keď sa ojedinele myšiak ešte ukáže, tak väčšinou až poobede. Podelím sa ešte video dokumentujúce krátky súboj 2 myšiakov. O víťazovi nie je pochýb :)


 

Všetky fotografie

mysiak_horny_00029103

Pridať komentár


Komentáre (0)